202206.24
Off
0

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami? Jak robić to dobrze?

Pomimo tego, jak trudne może być znalezienie odpowiedniej nieruchomości inwestycyjnej, prawda jest taka, iż jeszcze trudniej jest nią zarządzać. Skuteczne zarządzanie budynkiem musi być rozumiane jako administrowanie nieruchomością inwestycyjną, które wymaga czasu i wysiłku oraz wielu umiejętności. Dlatego tak wielu inwestorów, zwłaszcza początkujących, decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego zarządcy, który zadba o ich nieruchomość – zamiast zajmować się tym samodzielnie.

Pytanie brzmi: czy warto zatrudnić profesjonalną firmę zarządzającą nieruchomościami? Aby na nie odpowiedzieć, w pierwszej kolejności należy się zastanowić dokładnie, co to jest zarządzanie nieruchomościami. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat!

Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami – na czym dokładnie polega i jakie korzyści niesie?

Jedną z podstawowych usług, którą świadczy zarządca jest kontaktowanie się z najemcami, pobieranie opłat i odpowiadanie na ich wnioski. Ta kwestia może być bardzo przytłaczająca dla wielu inwestorów na rynku nieruchomości. Posiadanie profesjonalnej firmy zarządzającej nieruchomościami, która zajmie się pobieraniem czynszu, może uchronić przed tym niewdzięcznym zadaniem. 

Zarządcy będą pilnować dotrzymywania warunków najmu, zarówno jeśli chodzi o nieruchomości prywatne, jak i komercyjne. Jeśli najemca spóźnia się z płatnością lub nie zapłaci czynszu, zarządca nieruchomości podejmie kroki prawne w celu rozwiązania problemu, zdejmując ten ciężar z barków właściciela nieruchomości. Jeśli mówimy o nieruchomościach prywatnych (inwestycyjnych), dobry zarządca bada potencjalnego najemcę, sprawdzając m.in. stabilność zatrudnienia i przeprowadzając wywiad. Dzięki temu zyskuje się obraz potencjalnego najemcy i na tej podstawie zarządca może określić, czy jest ona odpowiednią osobą do najmu danego lokalu.

Regularna konserwacja i naprawy – ten temat również przenosi się na zarządcę. To na zarządcy spoczywa obowiązek konserwacji budynku, planowania prac remontowych czy odświeżania nieruchomości. Od firmy zarządzającej nieruchomością można oczekiwać, że zajmie się nieruchomością kompleksowo – uwzględniając w tym ciągłą konserwację i naprawy. Właśnie dlatego profesjonalni zarządcy nieruchomości są dobrze skomunikowani z wykwalifikowanymi wykonawcami, którzy mogą rozwiązać każdy problem w mgnieniu oka, aby jak najlepiej i jak najszybciej odpowiadać na potrzeby najemców i zapewniać im właściwy standard lokalu – niezależnie czy mówimy o inwestycji mieszkaniowej, czy komercyjnej.

Co to jest zarządzanie nieruchomościami, zarządzanie budynkiem komercyjnym i facility management 

Jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne i biurowce – jest tutaj znacznie więcej instalacji oraz usług, o których sprawne działanie należy skutecznie dbać. Niezbędnym minimum jest sprzątanie, ochrona, konsjerż, kontrola dostępu, wentylacja, klimatyzacja, serwis wind i innych systemów automatyki. Coraz więcej firm zwraca uwagę na dodatkowe walory budynku sprzyjające bardziej efektywnej pracy ich pracowników. Sprawne zarządzanie nieruchomościami to także dbanie o to, by lokatorów w danym budynku zatrzymać jak najdłużej. Lojalni, terminowo płacący najemcy to prawdziwy skarb w tej profesji. Dlatego dobry zarządca znajdzie wyjątkowe wyróżniki nieruchomości, które pozwolą na pozyskanie wartościowych najemców.

Już wiadomo, co to jest zarządzanie nieruchomościami – kiedy warto się zdecydować?

Profesjonalne zarządzanie budynkami to mądry pomysł zawsze, kiedy inwestujesz w nieruchomości inwestycyjne. Bo chociaż zarządzanie wynajmowaną nieruchomością ostatecznie staje się drugą naturą inwestorów, to prawda jest taka, że na początku jest to trudne, dopóki nie nabierze się doświadczenia. W przypadku dużych deweloperów jest to wręcz niemożliwe, aby samodzielnie zarządzać nieruchomościami.

Problem potęguje się tym bardziej, gdy ma się do zarządzania więcej niż jedną nieruchomość inwestycyjną. W przypadku wielu nieruchomości zarządzanie może stać się nie tylko dużo trudniejsze, ale o wiele bardziej czasochłonne, stąd w takich okolicznościach zatrudnienie profesjonalnego zarządzania nieruchomościami jest zdecydowanie świetnym pomysłem. Generalnie – inwestycja w odpowiedzialne zarządzanie nieruchomościami jest zawsze warte swojej ceny, gdyż brakuje czasu na wszystkie wyżej wymienione zadania. Wtedy zdecydowanie lepiej jest oddać je w ręce profesjonalistów, którzy się w tym specjalizują.