Zarządca kamienic czynszowych. Zarządzanie familokami.

Kamienice i familoki to różne określenia podobnych nieruchomości. Ich stan bywa skrajnie różny - od nowoczesnych budynków do ledwo stojących ruder. Krążą o nich różne opinie, a dobry zarządca potrafi zaopiekować się nieruchomością w każdym stanie. Czasem pojawia się też hybryda nowoczesna kamienica, która może być prawie "zapuszczoną" ruderą.

Mówi się, że familok to taka kamienica robotnicza zbudowana na Śląsku – i pewnie coś w tym jest – jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Dziś familoki nie przypominają dawnych nieruchomości i potrafią być nowoczesnymi budynkami ocieplonymi, klimatyzowanymi i wyposażonymi w najinteligentniejsze instalacje budynkowe. To samo dotyczy kamienic, które już nie przypominają tych z zaniedbanych z okresu poprzedniej epoki. Niestety – problemy potrafią sprawiać nowoczesne i budynki po generalnym remoncie.

Z takim przypadkiem spotkała się nasza firma na Rynku Głównym w Krakowie. Nieruchomość naszego Klienta była po generalnym remoncie włącznie z wymianą stropów i wyposażeniem budynku w cichobieżne windy oraz bardzo nowoczesne instalacje. Ze starej nieruchomości zostały tylko mury, które zresztą też zostały odrestaurowane i wzmocnione. Kompletnie wyremontowana nieruchomość stała się więc prestiżowym budynkiem. W efekcie pierwszy użytkownik nieruchomości, którego było stać na na nią pojawił się dopiero po kilku latach od remontu generalnego, gdy możliwości nabywcze kupujących dorosły do oczekiwań inwestorów. Niestety, minęło kilka lat i okazało się, że niewykorzystywane instalacje funkcjonują wadliwie. Co z tego, że były niezależne trzy instalacje grzewcze i dwie instalacje chłodzące oraz instalacje przeciwpożarowe, skoro żadna z nich nie funkcjonowała prawidłowo… Nowy Właściciel nieruchomości próbował sobie poradzić z problemem, korzystając z usług specjalistycznych firm serwisowych, lecz ich działania wzajemnie się znosiły. Fachowcy od centralnego ogrzewania przeszkadzali fachowcom od drugiej instalacji grzewczej, a ci od klimatyzacji utrudniali pracę tym od tzw. “wody lodowej”.

Dopiero pojawienie się naszej firmy jako zarządcy nieruchomości rozwiązało problem, gdyż wykorzystaliśmy nasze doświadczenie z innych nieruchomości i przedstawiliśmy Właścicielom kompleksowy plan uratowania nieruchomości.

Jego realizacja okazała się tańsza i szybsza niż spodziewał się Właściciel – nowoczesna kamienica jest dziś perełką w prestiżowej linii A-B Rynku Głównego w Krakowie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI